Na dnešním trhu nebankovních půjček se to podvodníky a nekorektními společnostmi jenom hemží. Připravili jsme pro Vás seznam 5+1 tipů, jak je poznat a jak se jim vyhnout.

1. Poplatek

Poplatek za vyřízení půjčky je běžný, ale vždy si nechte vystavit stvrzenku, že jste peníze opravdu zaplatili a předali. V opačném případě se lehce může stát, že půjčku nedostanete a důkaz, že jste za její vyřízení zaplatili, mít nebudete. Zároveň neplaťte nikomu nic dopředu před samotnou schůzkou, např. na benzín nebo na vlak. Ve většině případů svoje peníze už nikdy neuvidíte.

2. SMSky

Od začátku roku 2013 je zakázáno využívání placených SMS ve vztahu k žádosti o půjčku nebo jejímu vyřízení. Kdykoli tedy budete muset poslat placenou SMSku, hledejte v tom nějaký háček. Ten, kdo porušuje zákon v této oblasti asi nebude příliš korektní v poskytnutí půjčky.

3. Smlouvy

Dávejte si pozor, co podepisujete. To platí nejen, co se týká půjček, ale obecně všech smluvních dokumentů. Pořádně si přečtěte celou smlouvu včetně smluvních podmínek a nechte si vysvětlit části, kterým nerozumíte. Pokud na Vás někdo při čtení smlouvy vytváří nátlak, je to určitá známka toho, že není vše v pořádku.

4. Výše půjčky

Pečlivě zvažte, jakou sumu potřebujete půjčit. Nezapomeňte, že někteří poskytovatelé přímo z částky strhávají poplatek za vyřízení. Proto si dobře spočítejte, kolik budete potřebovat peněz.

5. Žádost o půjčku

Už když o půjčku žádáte (většinou online na internetu) zkuste zažádat na více webech. Dostanete tak více různých nabídek a můžete porovnávat. Už v samotné žádosti můžete zjistit, že ten, u koho půjčku vyplňujete nehraje úplně férově. Vždy si ověřte, že budou Vaše údaje zpracovány podle zákona 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů.

Speciál:

Podívejte se na web podvodnefirmy.cz, jestli tam ten, kdo Vám chce půjčit, už není. Můžete si tak proklepnout Vašeho potenciálního věřitele, zda s ním ostatní mají pozitivní nebo negativní zkušenosti.