V roce 2011 získali od ČNB licenci tři nové bankovní celky. Jako první se na našem finančním trhu objevila Fio banka, která se po zkušenostech získaným na burze stala bankou. Zatím je velmi úspěšnou, protože svůj roční plán na získání alespoň 50 000 klientů plní na 100 %. Jako druhá byla ZUNO banka, která spadá pod skupinu Raiffeisen Bank.

ZUNO se prezentuje jako internetová banka. Na trhu je velmi krátkou dobu, ale i její vyhlídky do budoucna nejsou nijak špatné. A konečně třetí neméně důležitý hráč na trhu Air Bank, která se zapojí do hry koncem září. Přesné datum zatím není známo.

Nyní si představíme Air Bank. Kdo za ní stojí? Co nám nabídne? Bude mít vůbec šanci v tak široké konkurencí, jakou Česká republika nabízí?

S Air Bank se pojí velice důležité jméno a to je Petr Kellner a skupina PPF. Air Bank je dalším tahákem v již tak širokém portfoliu tohoto podnikatele. Bankovní licenci Air Bank získala v květnu a nyní vrcholí přípravy a dolaďování posledních detailů. K otevření prvních 8-12 poboček by mělo dojít koncem záři. Pobočky budou nejdříve ve větších městech, do budoucna se však počítá s otevřením v dalších lokalitách.

Air Bank se prezentuje jednoduchým heslem: transparentnost, jednoduchost, otevřenost. V tomto duchu bude i její nastup na trh. Banka v prvním roce nabídne pouze dva běžné účty a jeden spořicí. Další rok přidá do své nabídky úvěry a třetí rok přibydou ještě hypotéky. Přitom do tří let se chce banka dostat z minusových čísel do kladných a nastartovat tak období zisku. Dlouhodobý výhled mluví o dalších zajímavých číslech. Do pěti let chce mít Air Bank 250 000 klientu, což by představovalo 5% všech klientu v ČR.

Jak toho chce banka dosáhnout? Erich Čomor tvrdí, že v České republice roste počet nespokojených klientů. Říka, že české bankovnictví potřebuje získat důvěru lidí a hlavně nabídnou jednoduché a transparentní podmínky. Tyto hesla chce převést do praxe a opravdu se jimi řídit.

Další výhodou oproti konkurenci bude otevírací doba, která bude u standartních poboček stejná jako v ostatních brankách plus sobota. U poboček sídlících v obchodních centrech se bude otevírací doba odvíjet podle otevírací doby daného nákupního centra.

Počítá se i s vlastní sítí bankomatů, kdy by měli být dva na každé pobočce. Bankomaty budou obsahovat také možnost vkládat peníze. Vložení bude ale možné pouze v bankovkách. Dále se taky počítá s vlastní emisí kreditních karet a to ve spolupráci s MasterCart.

Mezi poslední zajímavosti patří způsob otevření účtu. Tato služba je zjednodušena na maximální možnou hranici. Bez smluv, bez vyplňování formulářů, bez zbytečné administrativy. Stačí jít buď na internetové stránky, nebo zavolat na call centrum a do pěti minut je vše zařízené. Jak je to možné. Air Bank bude využívat takzvané přenesené identifikace. Tento systém funguje následovně. Stačí pouze odeslat peníze z vašeho účtu u jiné banky, kde jste už smlouvu podepsali a banka jíž má veškeré potřebné údaje a touto transakcí se tyto informace zkopírují do Air Bank. Jednoduché, rychlé, bezpečné.