V několika následujících měsících by se mělo výrazně zrychlit placení útrat a to nejen v obchodech nebo restauracích. Jak je to možné? Bude tomu tak díky novým bezkontaktním platebním kartám.

Jako první začala s emisí těchto karet Česka spořitelna spolu s Citibank. Oba bankovní domy začaly klientům vydávat nové platební karty. Na první pohled vypadají úplně stejně. Stále se dají používat pro platbu jak v ČR, tak i v zahraničí. Jediný rozdíl je v tom, že nová karta má na sobě natištěný symbol připomínající zvuk.

Mezi výhody nových platebních karet patří bezkontaktní možnost platby. Co v praxi znamená, pokud máme útratu do 500 Kč tak stačí pouze přiložit karty k terminálu a bez nutnosti vyťukávání pin kódu a jiných zdržení proběhne platba. Jako další plus počítáme absenci poplatku za tuto služby. Takže můžeme platit na několika místech několikrát za den a to zcela zdarma.

Kde je možno platit bezkontaktně?

Možnost využití této služby je zatím celkem skromná. Platit lze pouze v pár vybraných řetězcích a restauracích. Do budoucna se ale počítá s masivním rozšířením tohoto typu plateb. Na příklad v Londýně při Olympijských hrách se takto bude platit například i v taxíku.

Proč Limit 500?

Tento limit je nastaven pevně pro všechny klienty bez rozdílů. Částka je stanovena podle evropského standardu a statistik. Podle průzkumu 55% všech plateb na našem území je právě pod hranicí 500 Kč. To ale neznamená, že částku vyšší jak 500 korun nezaplatíme. Jediné co bude potřeba při placení vsetích částech, je zadání pin kódu stejně jako při platbách standartní kartou.

Díky této bezkontaktní technice se nabízí otázka bezpečnosti a případného zneužití.

I tato karta bude mít obranný mechanizmus. Na každé kartě bude stanoven limit, po jeho vyčerpání se vás karta při další platbě zeptá na pin kód. To znamená, že čas od času budete povinni zadat pin i při platbě nižší než je pětisetkorunový limit. Je to obrana proti ztrátě a následnému zneužití karty.

Při ztrátě karty je nutno co nejdříve kontaktovat danou banku a kartu okamžitě zablokovat. Postup je zde stejný jako u normální platební karty. Po nahlášení ztráty a následném zablokování banka ručí za všechny proběhlé transakce.

Při platbě kartou musíte kartu přiložit velmi blízko terminálu. To zabrání nekontrolovanému placení jen při náhodném otření se o terminál nebo například když se k němu nějakým způsobem nechtěně přiblížíte. Dále platba nemůže byt uskutečněna, pokud máte v peněžence více než jednu kartu. Takže další obrana proti nekontrolovanému placení třeba z důvodu, že se omylem postavíte k terminálu nebo kolem něj třeba projdete.

Posledním zabezpečením je, že terminál odečte peníze s karty, jen pokud je na dané kase otevřená transakce. To znamená, že když se peníze jednou odečtou, transakce se uzavře a už není možno ji odečíst znova. Takže se nestane, že byste něco zaplatili víckrát.

Bezkontaktní platební karty jsou krok kupředu. Česka spořitelna vydává karty, jako náhradu za stávající v době pravidelné výměny. Pro velké zájemce je možnost výměnu provést hned. A to za nižší cenu než u výměny stávajících karet.