ČSOB přichází s novou nabídkou, na kterou chce nalákat co nejvíce nových klientů. Jedná se o takzvanou Hypotéku s bonusem.

Bonus vám ušetří například 100 000 Kč při hypotéce na 2 000 000 Kč. Pro získání bonusu musíte ale splnit několik podmínek. Otázkou je, zda se to pořád vyplatí?

Bonus klienti získají tak, že za ně banka zaplatí 5% z vyčerpané jistiny úvěru formou mimořádné splátky. Základní podmínkou je však věrnost. ČSOB si chce takto uvázat klienty minimálně na dvacet let. Před uzavřením hypotéky s bonusem je proto důležité se rozhodnout, jestli je tato nabídka vhodná právě pro vás.

Pokud srovnáme obyčejnou hypotéku od ČSOB a hypotéku od stejně banky ale s bonusem, dojdeme k následujícím číslům:

Jako modelový příklad bereme hypotéku na 2 000 000 Kč. Splátky u běžné hypotéky se pohybují při době splácení 20 let kolem 9296 korun. Oproti tomu u Hypotéky s bonusem budete mít měsíční splátky při stejné době splacení nižší a to přesně o 150 korun – tedy 9146 Kč. Zatím se zdá, že šetříte měsíčně pouhých 150 korun, ale z dlouhodobého hlediska je tento princip výhodný. Je zde však několik ALE, na které je třeba si dát pozor. Prvním parametrem, který je třeba zohlednit je model splacení hypotéky.

U běžné hypotéky bez bonusu, při částce dva miliony korun, splácíte úroky i úmor z celkové částky dva miliony. Když se ale rozhodnete pro Hypotéku s bonusem, budete splácet úrok z částky dva miliony a pouze úmor z částky 1 900 000 Kč. Což v praxi znamená, že sice budete mít nižší splátku, ale na druhou stranu budete pomaleji splácet jistinu. Tento fakt přinese zajímavé srovnání obou finančních produktů například po deseti letech.

Pokud byste chtěli po deseti letech předčasně doplatit zbývající částku, tak by to vypadalo následovně:

Při jednorázovém doplacení klasické hypotéky po deseti letech splacení by doplatek činil 1 563 847 – oproti tomu doplatek u Hypotéky s bonusem je za stejných podmínek vyšší – 1 585 650. Rozdíl 21 803 Kč je opravdu patrný.

Z tohoto srovnání je jasně vidět, že Hypotéka s bonusem je vhodná spíše pro konzervativní klienty, kteří budou splácet celou dobu u jedné banky, v tomto případě u ČSOB. Za dvacet let mohou uspořit přibližně 88 000 Kč.

Pro ty, kteří rádi experimentují a po každém fixačním období vyjednávají lepší výhodnější podmínky u jiných bank a žádají o refinancování je Hypotéka s bonusem nevýhodná.