Kontokorent neboli přečerpání účtu není úplně normálním bankovním úvěrem a stejně tak i jeho čerpání nepodléhá stejným podmínkám. V následujícím článku se s kontokorenty seznámíme důvěrněji.
 

Jak kontokorent funguje

Tato služba, chcete-li půjčka, kterou vám poskytne dnes již každá banka vám umožní čerpat peníze z účtu, i když jste již všechny své peníze z účtu vyčerpali. Čerpat částky do záporných čísel však není možné do nekonečna čemuž zabraňuje limit kontokorentu.
 

Jak získat kontokorent

Kontokorent můžete u banky získat k jakémukoliv běžnému účtu. Většina bank nerozlišuje zda jste novým nebo dlouhodobým klientem.
 

Podmínky kontokorentu

Jednou z hlavních podmínek pro kontokorent, je vlastnit u dané banky účet. Bez založeného účtu vám tato služba nemůže být poskytnuta. Druhou podmínkou pro získání přečerpávání účtu je disponovat dostatečnými příjmy, bez nich vám žádná z bank kontokorent na účtu nepovolí. Při schvalování limitu do kterého můžete kontokorent čerpat hraje hlavní roli i měsíční obrat vaše účtu. Například při limitu 20 tisíc Kč bude podmínkou schválení prokazatelný měsíční obrat vašeho účtu minimálně 10 tisíc Kč.

Všechny podmínky které si banky nastaví nejsou zcela stejné. Některé banky vám kontokorent nepovolí ihned po založení účtu, ale vyčkají i několik měsíců, aby ověřili pravidelný tok peněz na vašem účtu.
 

Výše kontokorentu

Limit čerpání kontokorentu si nelze zvolit tak vysoký jak chcete vy sami. Maximální částka pro čerpání je dána vaším pravidelným měsíčním příjmem. V případě měsíčního příjmu 15 tisíc Kč vám banka banka povolí limit maximálně 3x vyšší než je váš příjem. Nastavené podmínky pro kontokorent vám velmi ochotně sdělí váš finanční poradce v bance.
 

Úrok kontokorentu

Úrok z kontokorentní půjčky vám začíná běžet od okamžiku výběru částky, jehož výše se pohybuje kolem hranice 20%. Dá se říci že kontokorent vám nabídne výhodnější podmínky než klasický běžný bankovní úvěr, splátky nemusíte posílat pravidelně, ale jednou za cca půl roku musíte kontokorent zcela splatit pro možnost jeho opětovného čerpání.
 

Poplatky

U velké části bank žádné poplatky za sjednání kontokorentu neplatí. Najdou se však také banky, kde za sjednání kontokorentu zaplatíte například 200 Kč. Pozornost by se měla také věnovat poplatkům za vedení kontokorentního úvěru, neboť si za tuto službu některé banky nechají zaplatit v řádech desítek korun.