Ačkoliv se v poslední době počet podvodníku z finančního oboru mírně snižuje, zdravá obezřetnost je stále na místě, na co si musíte dávat hlavně pozor?

Nikdy neplaťte nikomu nic předem!

Nenechte se utáhnout sliby obchodních zástupců nebankovních společností na zaručené vyplacení peněz do několika dnů od podpisu smlouvy a složení vratné zálohy. Téměř s jistotou „vratnou“ zálohu už nikdy neuvidíte. Poctivá nebankovní společnost si všechny poplatky a úroky napočítá přímo do splátek a nikdy po Vás nebude chtít žádné peníze dopředu!

Prověřte si poskytovatele / zprostředkovatele půjček

Není nic snadnějšího než si na internetu vyhledat název společnosti nebo jméno jednatele či obchodního zástupce a najít si reference. Hledejte diskuzní fóra a zkušenosti klientů. Pokud se nejedná o podvodnou půjčku, jistě najdete oficiální stránky dané nebankovní společnosti s jasně uvedenými údaji jako je kontakt, adresa, IČO.

Na webu justice.cz si pak můžete ještě vše prověřit. Stačí zadat jméno firmy a kliknout na úplný výpis. Pokud se firma v minulosti přejmenovala nebo se změnilo personální obsazení v jejím vedení, zkuste si na internetu vyhledat i předešlé názvy firmy a jména osob. Podvodníci často mění jména svých nebankovních společností.

Placené linky

Ačkoliv byly právní úpravou placené linky v souvislosti s poskytováním spotřebitelských úvěrů zakázány, podvodníci si pod záminkou „poradenství“ apod. vždy cestu najdou, proto nikdy nevolejte na čísla začínající předvolbou 900, jde o placené linky, podobně je to i s SMS. Pokud se navíc podvodníkovi podaří přesvědčit telekomunikační úřad, může mu povolit SMS tarifikaci až v řádech stokorun za 1 odeslanou SMS!

Cenu hovoru poznáte podle 4. a 5. čísla zleva. Např. z čísla 900 071 255 snadno zjistíte, že Vás 1 minuta hovoru přijde na 7 Kč. Cenu SMS podle posledního dvojčíslí, či trojčíslí.

Půjčky od cizinců

Chodí Vám emaily s nabídkou nebankovních půjček psané zkomolenou lámanou češtinou? Nereagujte na ně a už vůbec nevyplňujte žádné nabízené online formuláře přímo v emailu. To samé se týká inzerátů na internetu, strojově překládané nabídky půjček jsou podvod. Bohužel cizinci v dnešní době už vypilovali i svůj jazyk, proto sledujte i odesílatele – pokud je jím zahraniční jméno se zahraniční doménou, jasný podvod.

Čtěte smlouvu

„Dvakrát měř a jednou řež“ by se při výběru nebankovní půjčky mělo pokládat za samozřejmost. Pokud něčemu ve smlouvě nerozumíte nebo se Vám něco nezdá, nic nepodepisujte. Vše si nechte dopodrobna vysvětlit obchodním zástupcem nebankovní společnosti. Nebojte se vzít si někoho zkušenějšího s sebou, případně si smlouvu vzít domu na rozmyšlenou.
V nejlepším případě si nechte smlouvu zaslat, předem, domluvte si, kolik bude potřeba výtisku, vytiskněte si ji, podrobně pročtěte a tu samou i vyplňte a podepište, nenechte si podstrčit kopii, která může obsahovat jiný text!

Nabídky půjček na směnku

Již v minulém roce byly zakázány nabídky spotřebitelských půjček na směnku. Proto pokud Vám bude někdo nabízet peníze za podepsání směnky, ruce pryč, je to podvod!

Máte také nějaké tipy na další podvodné praktiky? Napište nám do komentářů!