Máte hypotéku a jste s ní nespokojeni? Nabídla Vám banka v novém fixačním období nevýhodný úrok? Chcete lepší podmínky Vaší hypotéky? To vše mohou být dobré důvody k refinancování hypotéky.

Co je refinancování hypotéky?

Refinancování hypotéky je splácení předešlého závazku, který vznikl u jiné banky a jehož účelem byla investice do nemovitosti. Zájemce si zřídí novou hypotéku a tou jednorázově splatí tu předešlou.

Nejčastěji volí zmíněný způsob lidé, kteří jsou nějakým způsobem nespokojeni s existující hypotékou, kterou aktuálně splácí. Důvodů může být hned několik.

Častá bývá především změna sazeb hypotéky v pro nové fixační období. Fixní období pro úrokovou sazbu bývá obvykle v rozmezí jednoho roku až pěti let a na konci banka nabídne novou úrokovou sazbu. Nová sazba však obvykle znamená horší nabídku než pro nové zákazníky.

Lepší podmínky, lepší úroky a více výhod – to vše mluví pro refinancování a změnu banky, přesto je však důležité také zvážit kritéria výběru a zjistit, zda nám změna banky opravdu přinese v převaze výhody. V prvé řadě je dobré také počítat s tím, že banka má povinnost svého klienta s nabídkou nových podmínek kontaktovat několik týdnů před ukončením stávajícího fixního období. Pokud klient nesouhlasí, může bance navrhnout své požadavky (založené např. na průzkumu konkurence) a banka zváží, zda na ně přistoupí či ne.

To, že by o svého klienta měly banky bojovat, si některé instituce uvědomily až nedávno a začínají se objevovat výhody, které klient získá, pokud u dané banky setrvá a nebude refinancovat jinde. Jako první s tímto návrhem přišla ČSOB banka a nabídla klientům vrácení 5% z vyčerpané jistiny, pokud setrvají u hypotéky až do úplného splacení (min. 20 let).

Jak probíhá refinancování hypotéky?

Od banky obdržíte několik týdnů před ukončením fixace nabídku nové úrokové sazby. Posléze můžete zažádat stávající banku i vyčíslení aktuální dlužné částky. Na základě tohoto sdělení Vám může nová banka schválit úvěr a provede refinancování staré hypotéky, která okamžitě zanikne.

Zároveň dojde k převodu zástavních práv k nemovitosti, změní se vinkulace v pojištění nemovitosti a případném životním pojištění.

Proč refinancovat?

  • Konec fixace
  • Nízký úrok u jiné banky – je aktuálně velmi nízký a výhodný úrok? Smlouvu s jinou bankou můžete podepsat teď (a využít výhodnou nabídku) a hypotéku začít využívat třeba až za rok.
  • Vysoké sazby a úroky u stávající banky
  • Máte hypotéku už delší dobu a změnily se podmínky poskytování hypotéky
  • Pokud Vám vzrostla hodnota nemovitosti nebo pokud jste si nevzali 100%hypotéku, můžete refinancovat s vyšší částkou
  • Při refinancování již často banky nechtějí jako podmínku životní pojištění – můžete jej zrušit a ušetřit

 

 

V současné situaci je určitě možné si vybírat. Tak jako mnoho klientů aktuálně hypotéku využívá, chtějí jich banky co nejvíce nalákat, aby využívali právě jejich produkt. Proto je potřeba porovnat u jednotlivých variant výhody a nevýhody a propočítat si, co bude nejvýhodnější. Vyplatit se může refinancování, ale i udržení hypotéky u aktuální banky.