Do České republiky dorazil finanční produkt, který několik let nazpět ovládl chování mnoha lidí na severu Evropy – takzvané finské půjčky. Jedná se o úvěry malých částek s předem stanovenou dobou jednorázového splacení. Je to marketingový tah, který má lidem prodat úvěry s enormně vysokým RPSN, nebo jde o opravdové řešení krátkodobých finančních obtíží?

Tato takzvaná rychlá půjčka představuje produkt, který je ve své podstatě naprosto neškodný. Sjednáte ji jednoduše po internetu, vypůjčíte si částku v řádech tisíců korun, a v den, který sami stanovíte, částku vrátíte. Doba, po kterou máte peníze vypůjčené, nesmí přesáhnout jeden měsíc. Poskytovatelé rychlých půjček navíc nevyžadují úrok, platíte pouze poplatek za poskytnutí půjčky.

Na severu Evropy skutečně pomáhají

V severní Evropě tyto půjčky lidem s nestálou ale dostatečně vysokou výší příjmů skutečně často pomáhá přečkat těžké časy mezi výplatami. Ideální je například pro klienty, jejichž příjmy se odvíjí od provize, jako jsou obchodníci, ale i překladatelé nebo freelanceři.

Neopatrným mohou uškodit

V určitých případech tyto půjčky ale mohou stát na počátku finančních potíží. Finančně negramotní lidé si mnohdy neuvědomují, že oním poplatkem za poskytnutí půjčky RPSN dosáhne hodnot tisíců procent.

Problémem je i fakt, že tyto nebankovní online půjčky často využívají lidé, kteří již mají problémy se splácením předchozích úvěrů. Nenávratně se ta sklouzávají po dluhové spirále do úrovně, z níž není jiné cesty ven než osobní bankrot.

Rychlé půjčky tak představují finanční produkt, který může určitým skupinám lidí zásadním způsobem zjednodušovat život. Mezi tyto osoby často patří lidé s nestálou výší příjmů (obchodníci, překladatelé, umělci), stejně jako zaměstnanci, kterým zkrátka dva dny před výplatou vyhořela lednička.