Poskytovat úvěry v naší zemi? Dosud to byla hračka. Nebyla třeba licence, ani splnění náročných požadavků. Stačilo nabídnout své služby.

Díky tomu tu máme přes 58 tisíc nebankovních subjektů, které působí na poli spotřebitelských úvěrů. Stačilo jim k tomu živnostenské oprávnění a mohly se pustit do podnikání. Účinná kontrola v tomto ohledu pokulhává, a tak firmy nabízející nebankovní úvěry a půjčky mohou využívat i nekalé praktiky a důsledkem jsou podvedení klienti.

To se teď změní!

Ministerstvo financí se proto pustilo do regulace spotřebitelských úvěrů. Zrodil se nový zákon, který si dal za úkol vyčistit trh od neférových praktik a nastavit jasná pravidla pro poskytování nebankovních půjček.

Kontrola pod jedinou střechou a to České národní banky

Dohled nad nebankovními poskytovateli a zprostředkovateli převezme České národní banka.  S dohledem má značné zkušenosti, její zaměstnanci jsou odborně na velmi vysoké úrovni a hříšníky může rovnou pokutovat, nebo jim odebrat licenci, což bylo dosud velmi těžkopádné. Sjednocování dohledu na finančním trhu pod jednu střechu je celoevropským trendem díky své transparentnosti. Každý účastník trhu, včetně spotřebitele, okamžitě ví, na koho se obrátit.

Půjčky už nebude moct půjčovat každý druhý

Vstup na trh s nebankovními půjčkami čeká regulace. Zájemce bude muset prokázat určitou úroveň odbornosti, získat licenci od ČNB a stejně tak disponovat základním kapitálem ve výši 20 milionů Kč.

Konec přehnaným sankcím

Zákon omezí i extrémní pokuty za pozdní splácení.  Poskytovatel bude mít nárok maximálně na smluvní úrok, náhradu účelně vynaložených nákladů s vymáháním dluhu a smluvní pokutu 0, 1 % denně z dlužné částky. V případě prodlení by tak mohl poskytovatel naúčtovat penále a smluvní pokuty jen do 70 % z výše úvěru, nejvýše však 200 tisíc. Stejně tak si budou moct oddechnout ti, kteří splatí dříve hypotéku. Zákon zahrnuje i snížení poplatků za předčasné splacení.

Kdy se dočkáme?

Vláda návrh zákona schválila 2. prosince 2015. Po schválení Parlamentem by měl vstoupit v účinnost během prvního pololetí 2016. Podle premiéra Bohuslava Sobotky by do 3 měsíců od účinnosti zákona měli všichni, kdo dnes půjčují peníze, požádat o licenci ČNB.

Pokud se dostanete do situace, kdy budete peníze potřebovat, najdete i prověřené poskytovatele, kteří nabízejí nebankovní půjčky ihned. Mezi ně patří například společnost Cofidis, která se zavázala k dodržování etického kodexu úvěrování a na jejich etiku dohlíží Česká leasingová a finanční asociace (ČLFA).

Zdroj:

  • Zregulujeme spotřebitelské úvěry, autor Martin Pros, Právo (6. 3. 2015)
  • ČTK