První adventní neděle za námi a vánoční šílenství opět v plném proudu. Vánoce jsou nejen svátky klidu a pohody, kdy se sejde celá rodinu u štědrovečerní večeře, ale také o nakupování dárků. Nejen s nakupováním dárků, ale Vánocemi celými je spojena také velká finanční zátěž na rodinný rozpočet. Pokud vaše finance neodpovídají ani zdaleka představě o vánočního rozpočtu, vyvstává otázka kde na to vzít? Nejjednodušším řešením je půjčit si na to. Ale pozor před takovým rozhodnutím si položte otázku: skutečně si potřebuji na Vánoce a dárky půjčit peníze?
 

Vánoční půjčka ano či ne

Před rozhodnutím zda si na Vánoce vzít půjčku či nikoliv, měli by jste vzít v úvahu několik důležitých faktorů. Prvně je nutné si uvědomit, že půjčenou sumu budete muset ještě několik měsíců po Vánocích splácet. To znamená, že taková Vánoční půjčka oslabí váš rozpočet minimálně na dalších několik měsíců i po Vánocích. S oslabením rozpočtu také souvisí schopnost splácení takové půjčky. Lze tedy Vánoční svátky absolvovat bez půjčky? Je velmi snadné podlehnout reklamním kampaním na rychlé půjčky snadno a bez poplatků. Ale ne nutně vaše děti potřebují to co si tak hrozně moc přejí a pokud na to nejsou peníze, lepší než půjčka může být s nimi tuto věc probrat a vysvětlit situaci, případě domluvit schůdnější řešení.

 

Když už si na Vánoce půjčíme

Velmi důležité před podepsáním úvěrové smlouvy je pročíst si všechny podmínky úvěru. Úvěrové firmy v tomto čase lákají na rychlé a dostupné půjčky, které se však se výsledku vaší peněžence mohou krutě vymstít.

 

Při výběru půjčky hledíme zéjména na:

1. velikost úroku
2. na ostatní poplatky spojené s půjčkou
3. RPSN neboli roční procentní sazby nákladů
4. řádně pročíst smlouvu a podmínky pro splacení

 

Velikost úroku není směrodatná

V již výše uvedených bodech jsme si řekli že hledíme nejen na velikost úroku, ale také na ostatní poplatky spojené s půjčkou, ale proč? Protože úrok není celá částka kterou bude nuceni platit, může sice být největší, ale ne celá. Nejlepší v případě půjčky hledět na velikost RPSN, ve které jsou zahrnuty již všechny poplatky i s úrokem a nemusíte tedy čekat žádná nemilá překvapení.