Co nám přinesl přelom roku 2012 s novým rokem 2013? Jako každý nový rok vstupují v platnost některé změny a právě na tyto změny se blíže zaměříme. Velké změny přinesl zejména daňový balíček pro rok 2013. Nový daňový balíček opět zasáhne peněženky všech obyvatel na území české republiky, bohužel opět ne v tom kladném slova smyslu. Co to pro nás tedy znamená:
 

Zvýšení DPH

Daň z přidané hodnoty se zvýšila o jedno procento. Nově tedy na vše platí 15% a 21% DPH. Ve výsledku to tedy znamená, že si jedinec za měsíc na běžných věcech připlatí necelou stokorunu navíc.

Daň z převodu nemovitosti

Při převodu nemovitosti místo původních 3% bude nový vlastník platit 4% ceny nemovitosti. Cenu nemovitosti se určí dle určené kalkulačky.

Solidární daň

Od roku 2013 je zavedena takzvaná solidární daň, která zvýší daň z příjmu fyzických osob na 7%. Platit však bude pouze pro lidi, kterým roční příjem překročí maximální částku pro platbu důchodového pojištění. Tou maximální částkou je hodnota 1 242 432 Kč a jedná se o 48 násobek průměrné mzdy stanovené ministerstvem na 25 884 Kč. Platnost této daně je do roku 2015.

Výdajové paušály

Změny pocítí také živnostníci. Pro ty si nový daňový balíček připravil omezení možnosti uplatnit slevy při využití výdajových paušálů. Jedná se zejména o slevu na dítě a na manželku na mateřské.